Szkolenia i kursy dla fizjoterapeutów i osteopatów - fizjoterapia, osteopatia i terapia manualna. - Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization IASTM

Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization Certification


Instruktor:
dr Massimiliano Febbi, PhD(c),PT ,DO, Ms Kin, CSCS*D,CPT*D


Terminy:
 • VI edycja 26-27.04.2018r
Miejsce:Warszawa,ul.Wita Stwosza 32/1

e-mail: kursy@fizjosystem.com


Cena za całość kursu: 1400zł

Formą rezerwacji miejsca jest wpłata zaliczki!!!


Kurs obejmuje 16h zegarowych

Zapisz się na kurs:

Imię i nazwisko

E-mail

Kurs:akceptuję regulamin
wyrażam zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez FizjoSystem s.c. z siedzibą w Warszawie 02-661, przy ulicy Wita Stwosza 32/1, dla celów zawarcia umowy o szkolenie i jej realizacji. Dane są chronione zgodnie z ustawą z dnia 29.08.1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j: Dz. U. z 2002 r., Nr 101, poz. 926 z późn. zm.). Oświadczam, że wiem o moim prawie do wglądu i poprawiania moich danych osobowych.

dr Massimiliano Febbi PhD(c),PT ,DO, Ms Kin, CSCS*D,CPT*D

Massimiliano ukończył z wyróżnieniem Naukę Ćwiczeniową na Uniwersytecie Tor Vergata w Rzymie, ma magisterium fizjoterapii Uniwersytetu Fernando Pessoa w portugalskim Porto, doktorat kinezjologii Uniwersytetu Chieti we Włoszech, jest dyplomowanym osteopatą belgijskiej szkoły osteopatii BELSO oraz specjalistą w zakresie warunkowania (CSCS*D). Ukończył doktorat z zaawansowanej technologii rehabilitacji sportowej i sportu wyczynowego na Uniwersytecie Medycznym Tor Vergata w Rzymie.

Poza swoją praktyką kliniczną, Massimiliano obejmuje stanowisko dyrektora edukacyjnego we Włoskim Narodowym Stowarzyszeniu Siły i Warunkowania.

Massimiliano Febbi jest Master Coach'em a także dyrektorem edukacyjnym i równocześnie opiekunem fizjoterapeutycznym we Włoskiej Federacji Ciężarowców.
Pracuje jako konsultant w Narodowym Olimpijskim Komitecie Zapobiegania Urazom.

Massimiliano jest również instruktorem na Uniwersytecie Chieti (wydział fizjoterapii), Uniwersytecie Pavia (Wydział Nauk Ćwiczeniowych),  profesorem na Uniwersytecie Tor Vergata w Rzymie na wydziale Klinicznej Posturologii, starszym instruktorem Włoskiego Komitetu Olimpijskiego w zakresie zapobiegania i leczenia urazów.


Specjalizuje się w rehabilitacji sportowej, terapii manualnej, suchym igłowaniu, osteopatii, plastrowaniu sportowców oraz projektowaniu programów ćwiczeń korekcyjnych.

Jest dyrektorem medycznym w ROCKTAPE Włochy. Leczy wielu sportowców i atletów na poziomie zawodowym i amatorskim we Włoszech (piłka nożna, podnoszenie ciężarów, sztuki walki), jest do tego międzynarodowej sławy wykładowcą w zakresie rehabilitacji sportowej, zapobiegania urazom oraz planowania i programowania wydajności sportowej dla włoskiego NSCA oraz Europejskiej Federacji Ciężarowców.

"Istnieje przekonanie, że nic nie może się równać manualnym umiejętnościom palpacyjnym fizjoterapeutów pracującymi dłońmi, co jak najbardziej jest słuszne, jednak istnieją niektóre właściwości, których nawet ręce doświadczonego i sprawnego terapeuty nie są w stanie zastąpić."
dr Massimiliano Febbi D.O.

Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization jest to forma mobilizacji tkanki miękkiej z użyciem specjalistycznych narzędzi. Umożliwia ona skutecznie zwalczanie adhezji powięziowych oraz daje szerokie pole możliwości do pracy na bliznach.

Metoda ta wykorzystuje specjalnie zaprojektowane narzędzia, wykonane ze stali chirurgicznej. Dzięki nim terapeuta ma możliwość dokładnego diagnozowania i skutecznego leczenia obszarów, wykazujących cechy zwłóknienia tkanki miękkiej lub chronicznego zapalenia. Mobilizacja tkanek miękkich tymi narzędziami przyda się przede wszystkim terapeutom pracującym ze sportowcami, trenerom przygotowania motorycznego jak i wszystkim miłośnikom technik tkanek miękkich.
Istnieją badania, które wykazują, że wprowadzenie mobilizacji tkanek miękkich przy pomocy narzędzi - Instrument Assisted Soft Tissue Mobilization, efektywnie wpływają na leczenie zaburzeń tkanek miękkich. Aby terapia przynosiła pożądane efekty, niezbędna jest odpowiednia zręczność i doświadczenie fizjoterapeuty w posługiwaniu się tą metodą.

IASTM, wpływa na usunięcie danego zaburzenia w obrębie tkanek miękkich, ale równie na stan patologicznej tkanki. Nowy wymiar dla leczenia tego typu dysfunkcji dostarczyły najnowsze badania, dotyczące wpływu obciążenia mechanicznego na zdegradowaną tkankę , poprzez wpływ na aktywność fibroblastów oraz stan macierzysty zewnątrzkomórkowych.
Technika pracy na tkankach miękkich przy użyciu narzędzi łączy w sobie co najmniej siedem różnych posunięć , dzięki różnorodności w budowie narzędzi. Każde z narzędzi posiada inny kąt wykonania co umożliwia pracę na różnych częściach ciała w zależności od rodzaju występujących zmian. Większe przyrządy takie jak Handlebar czy Batman, można stosować na szerszych powierzchniach ciała, natomiast mniejsze typu Shark czy Capitan Hook, lepiej sprawdzą się przy bardziej miejscowej terapii.

Professional SMART Tools to zestaw 5 narzędzi:

 • SHARK,
 • BATMAN,
 • HANDLEBAR,
 • SCANNER,
 • CAPITAN HOOK.
Terapii mogą zostać poddane wszystkie ograniczone mięśniowo-powięziowe przykręgosłupowe odcinki począwszy od powięzi w okolicy miednicy poprzez kość krzyżową, w części lędźwiowej oraz piersiowo-lędźwiowej przez tylną okolicę łopatki i barków, aż do szyjnego odcinka kręgosłupa i potylicy oraz czaszki. Terapia sprawdzi się także na mięśniowo-powięziowych strukturach leżących na przedniej części klatki piersiowej, tułowia a także okolice brzucha. Możemy także użyć narzędzi do oceny oraz leczenie więzadeł międzykręgowych długich, biodrowo-lędźwiowych oraz krzyżowo-guzowych.

Terapia IASTM oprócz leczniczego wpływu na zmiany struktur mięśniowo-powięziowych, ma także zastosowanie diagnostyczne. Dzięki zastosowaniu narzędzi SMART Tools możemy zbadać ślizg oraz przesuwalność powięzi, a także ocenić napięcie w strukturach mięśniowych.
Właściwie we wszystkich strukturach tkanek miękkich możemy określić możliwy zakres ruchu, sprowokować ból oraz wykryć sztywność a co za tym idzie określić związek tych zaburzeń z dolegliwościami, które zgłasza pacjent.

Kurs będzie prowadzony w języku angielskim z konsekutywnym tłumaczeniem na język polski.

Plan kursu:

I DZIEŃ:

9:00  – 17:00

 • 9:00– 10:00

Wprowadzenie do techniki
Omówienie historii, uzasadnienia fizjologicznego dla IASTM, zasad odnoszących się do dysfunkcji tkanek miękkich, przewidywanych rezultatów stosowania programu i narzędzi STP.
Omówienie obecnej literatury naukowej oraz modelu opartego na dowodach.

 • 10:00 – 11:30

Wprowadzenie do filozofii STP oraz narzędzi
Demonstracja każdego z narzędzi oraz krawędzi, poprawne chwyty oraz nauka ruchów i posługiwania się narzędziami. Instrukcje obejmują „skanowanie” „szpilkowanie” „lewarek & uniesienie” oraz „oczyszczanie ścieżki”

 

 • 11:30  – 11:45 przerwa kawowa

 • 11:45 – 17:00

Dolna kończyna: kostka/stopa, ok. łydki (przód, tył, głęboki tył oraz boczna)

Kolano​ — Uczestnicy nauczą się, w jaki sposób użyć metod leczniczych STP w pracy z kończyną dolną: Poniżej kolana. Zaprezentowane i przećwiczone zostanie sugerowane ustawienie i ułożenie pacjenta i terapeuty, jak i dobór narzędzi. Uczestnicy będą ćwiczyli w parach.

 • 12:30 – 13:30   przerwa obiadowa

Górna część nogi:Przednia, tylna, boczna oraz przyśrodkowa część uda.
Uczestnicy nauczą się jak użyć metod STP w pracy z kończyną dolną: Powyżej kolana. Zaprezentowane i przećwiczone zostanie sugerowane ustawienie i ułożenie pacjenta i terapeuty, jak i dobór narzędzi. Uczestnicy będą ćwiczyli w parach.

 •  

  15:00  – 15:15   przerwa kawowa

Biodro:
Uczestnicy uczą się używać praktycznych zasad leczenia STP okolic biodra, rotatorów zewnętrznych oraz naprężacza powięzi szerokiej. Zaprezentowane i przećwiczone zostanie sugerowane ustawienie i ułożenie pacjenta i terapeuty, jak i dobór narzędzi. Uczestnicy będą ćwiczyli w parach.

 

II DZIEŃ:

9:00 – 17:00

 • 9:00  – 17:00

Tułów: Dolna część pleców (Grzebień biodrowy, staw krzyżowo-biodrowy, mięśnie przykręgosłupowe, mięsień czworoboczny lędźwi  Uczestnicy nauczą się stosowania podstawowych pociągnięć metody STP w okolicy dolnego odcinka pleców. Zaprezentowane i przećwiczone zostanie sugerowane ustawienie i ułożenie pacjenta i terapeuty, jak i dobór narzędzi. Uczestnicy będą ćwiczyli w parach.

 •  10:30 – 10:45 przerwa kawowa

Tułów: Górna część pleców, klatka piersiowa, brzuch,​
Uczestnicy nauczą się stosowania metod STP w pracy z mięśniami równoległobocznymi oraz mięśniem najszerszym grzbietu. Zaprezentowane i przećwiczone zostanie sugerowane ustawienie i ułożenie pacjenta i terapeuty, jak i dobór narzędzi. Uczestnicy będą ćwiczyli w parach.

Tułów: Klatka piersiowa / brzuch​
Uczestnicy nauczą się stosowania metod STP w pracy z mięśniami piersiowymi oraz regionem brzucha. Zaprezentowane i przećwiczone zostanie sugerowane ustawienie i ułożenie pacjenta i terapeuty, jak i dobór narzędzi. Uczestnicy będą ćwiczyli w parach.

 • 12:00 – 13:00   przerwa obiadowa

Głowa i szyja.
Uczestnicy nauczą się stosowania metod STP w pracy w okolicy głowy i kręgosłupa szyjnego, włączając w to przykręgosłupowe mięśnie szyjne, górną część mięśnia czworobocznego, dźwigacza łopatki oraz mięśnia mostkowo-obojczykowo-sutkowego.

Zaprezentowane i przećwiczone zostanie sugerowane ustawienie i ułożenie pacjenta i terapeuty, jak i dobór narzędzi. Uczestnicy będą ćwiczyli w parach.

 • 15:00  – 15:15   przerwa kawowa

Kończyna górna: Bark, łokieć, nadgarstek​ :
Uczestnicy nauczą się stosowania metod STP w pracy z kończyną górną. Zaprezentowane i przećwiczone zostanie sugerowane ustawienie i ułożenie pacjenta i terapeuty, jak i dobór narzędzi. Uczestnicy będą ćwiczyli w parach.

 Cena zestawu narzędzi Professional SMART Tools Set dla uczestników kursu - 2950zł brutto!!!
Cena narzędzi bez kursu 4300zł.

Firma FizjoSystem - Szkolenia zapewnia narzędzia podczas kursu.


Zestaw Professional SMART Tools zawiera:

 • zestaw 5 narzędzi ( Scanner, Batman, Shark, Capitan Hook, Handlebar),
 • oryginalne poręczne etui na zestaw narzędzi SMART Tools,
 • krem SMART Tools


Dodatkowo kursanci otrzymują:

 • dostęp do filmów multimedialnych ze wszystkimi prezentowanymi metodami na kursie,
 • bon zniżkowy na zakup aplikacji WebExercises®
Professional SMART Tools Set:

SHARK – narzędzie to przeznaczone jest  do pracy na mniejszych partiach ciała, takich jak ręce, stopy, przedramiona i łydki. Jego konstrukcja, wielkości dłoni zapewnia komfort pracy dla terapeuty przy leczeniu niewielkich obszarów ciała. Waga: około 250 gram, wykonana ze stali chirurgicznej.

BATMAN - narzędzie przeznaczone jest do stosowania na mniejszych i średnich obszarach ciała, takich jak grzbiet, przedramiona, szyja, łydki i klatka piersiowa. Wypukłą stroną leczyć możemy większe powierzchnie ciała np. grzbiet. Wklęsła z podwójnym wcięciem pozwala na większą fokalizację przy mniejszych obszarach, takich jak na łydki, przedramiona i szyja. Narzędzie zaprojektowano jest tak aby zapewnić  jak największy komfort pracy  terapeucie. Waga: 300 gram, wykonana ze stali chirurgicznej.

HANDLEBAR -  duże narzędzie przeznaczone do pracy na największych partiach ciała, szczególnie kończynach dolnych. HANDLEBAR przez  swoją wielkością zapewnia wysoki komfort pracy terapeucie. Dzięki swojej budowie optymalizuje skuteczność w stosowaniu na dużych obszarach ciała. Waga: około 400 gram, wykonana ze stali chirurgicznej.

SCANNER – narzędzie zaprojektowane do diagnostyki i poszukiwania restrykcji przesuwalności tkanek. Waga: ponad 300 gram, wykonana ze stali chirurgicznej.

CAPITAN HOOK – jest najmniejszym narzędziem ale i także najbardziej wszechstronnym. Zaprojektowane do pracy na przedramionach, rękach, łydkach. Zróżnicowany kształt powierzchni umożliwia pracę na różnych rejonach ciała. Waga: około 200 gram, wykonana ze stali chirurgicznej.

Szkolenia dla fizjoterapeutów - FizjoSystem Szkolenia, ul. Wita Stwosza 32 lok.1, 02-661 Warszawa Mokotów,
Widget by :blogger widget