Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne dla kobiet w ciąży?

Dodano: 2021-08-13 przez

Kobiety w ciąży mogą poddawać się specjalnym zabiegom fizjoterapeutycznym, które pozwolą im przygotować się do porodu. Ginekolog może zalecić ciężarnej kobiecie różnego rodzaju ćwiczenia: rozciągające, oddechowe, wzmacniające a nawet masaż relaksacyjny mięśni kręgosłupa lędźwiowego. Jednak to za pomocą specjalnych technik osteopatycznych, lekarz może zmienić rokowanie ciąży i uratować ciężarną przed wieloma kobiecymi problemami. Terapia osteopatyczna ciężarnych ma na celu normalizację napięcia macicy, poprawę ruchomości w okolicznych stawach i tkankach.

Jakie zadania spełniają zabiegi fizjoterapeutyczne w czasie ciąży?

Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne dla kobiet w ciąży? Jest wiele zabiegów, z których kobieta ciężarna nie może skorzystać, ale są również bezpieczne dla niej i płodu. Niektóre kobiety po konsultacji z lekarzem korzystają z masażu powłok brzusznych, który może wykonać tylko lekarz lub doświadczony fizjoterapeuta. W przypadku zabiegów przygotowujących do porodu, terapię może wykonywać osteopata oraz fizjoterapeuta zapewniając ciężarnej przygotowanie układu więzadłowego, mięśniowego i kostnego do porodu. Także poprawę krążenia krwi w jamie brzusznej i miednicy małej, optymalizację funkcjonowania kości miednicy i korygowanie postawy na różnych etapach ciąży. Przy pomocy delikatnych technik specjalista pomoże pozbyć się niekorzystnych objawów, ułatwi przebieg ciąży i przygotuje kobietę do nadchodzącego porodu.

Kiedy przyszła mama powinna zobaczyć się z fizjoterapeutą/osteopatą?

Zabiegom fizjoterapeutycznym dla kobiet w ciąży, takim jak terapia osteopatyczna, można poddać się na różnych etapach rozwoju płodu. Najlepiej skontaktować się ze specjalistą przed poczęciem, w momencie planowania ciąży. O wiele łatwiej jest w tym czasie regulować pracę organizmu. Jednak z obserwacji lekarzy, osteopatów i położnych wynika, że większość kobiet zgłasza się po 15-16 tygodniu ciąży, kiedy to zmieniona postawa i rosnący brzuch zaczynają powodować pewne niedogodności. W drugiej połowie ciąży, w zależności od zdiagnozowanych problemów, sesje osteopatyczne przeprowadzane są 2-3 razy w tygodniu. Bliżej porodu wizyty u osteopaty stają się częstsze. Najczęściej wykorzystywane są techniki: Jones’a, mięśniowo – powięziowe, napięcie – przeciw napięcie oraz równoważenie napięć więzadłowych.Jakie zabiegi fizjoterapeutyczne dla kobiet w ciąży?

W czasie ciąży zaleca się wizytę u osteopaty, co najmniej trzy razy:

 • Po 15-16 tygodniach, kiedy powstaje łożysko
 • Od 23-26 tygodni ciąży
 • Po 32-34 tygodniach ciąży.

Wskazania do zabiegów fizjoterapeutycznych osteopatycznych dla kobiet w ciąży

Terapia osteopatyczna jest konieczna w następujących warunkach:

 • Hipertoniczność macicy (nadmierna czynność skurczowa macicy)
 • Obrzęk
 • Toksykoza
 • Ryzyko poronienia
 • Ból w podbrzuszu
 • Żylaki
 • Dyskomfort i ból pleców
 • Ból w kości krzyżowej i kości ogonowej
 • Nieodpowiednia konsystencja łożyska
 • Groźba przedwczesnego porodu.

Można również poddać terapii osteopatycznej kobietę w ciąży w celu: skorygowania położenia płodu, przygotowania miednicy do porodu i terapii poporodowej.

Osteopatia na każdym etapie ciąży

Każdy trymestr ciąży jest wyjątkowy, podobnie jak dolegliwości, z jakimi boryka się przyszła mama.

Zabiegi fizjoterapeutyczne dla kobiet w ciąży – terapia osteopatyczna w pierwszym trymestrze

Główne dolegliwości w pierwszym trymestrze to bóle i zawroty głowy oraz niestabilność emocjonalna (lęk, drażliwość, depresja, płaczliwość). W kobiecym organizmie w tym okresie następuje bardzo silna restrukturyzacja układu hormonalnego, zwiększa się obciążenie pęcherzyka żółciowego i wątroby, a odpływ żylny i limfatyczny jest w nich często zaburzony. Lekarz osteopata likwiduje skurcze tkanek miękkich ścian narządów wewnętrznych, regulując pracę układu krążenia, przywraca ruchomość kręgosłupa i równowagę układu nerwowego.

Korekcja osteopatyczna w II trymestrze

W drugim trymestrze ciąży macica powiększa się, wraz z nią – jajowody i jajniki. W 16-17 tygodniu często dochodzi do napięcia tkanek miękkich, przez co kobiecie mogą dokuczać bóle w pachwinie. Z powodu napiętych tkanek procesy krążenia pogarszają się. Nogi puchną, pojawiają się żylaki. Podczas terapii osteopatycznej specjalista wykonując zabieg fizjoterapeutyczny łatwo i bezboleśnie uwolni kobietę od takich dolegliwości, równoważąc napięcie mięśnia przeponowego i macicy.

Zabiegi fizjoterapeutyczne dla kobiet w ciąży technikami osteopatycznymi w III trymestrze

W tym okresie zarówno organizm matki, jak i dziecka przygotowują się do celu, jakim jest cała ciąża. W czasie porodu, kiedy główka dziecka zaczyna wychodzić, w kościach miednicy zwykle występują niewielkie ruchy: guzki kulszowe zbliżają się, skrzydła kości biodrowych rozchodzą się, cofa się piąty kręg lędźwiowy z kością krzyżową. Zdrowie dziecka jest ściśle związane z tymi momentami. Głównym zadaniem osteopaty jest wyeliminowanie ucisku kręgów lędźwiowych przed ciążą lub przed porodem.  Wczesna wizyta u lekarza osteopaty, korekta nieprawidłowości kręgosłupa, miednicy i narządów wewnętrznych pomoże uniknąć wielu problemów.

Komfort i bezpieczeństwo osteopatii dla kobiet w ciąży

Zabiegi fizjoterapeutyczne dla kobiet w ciąży metodami osteopatycznymi są miękkie, bezpieczne i wygodne zarówno dla mamy, jak i dziecka. Stosowane są wyłącznie techniki nietraumatyczne i bezstresowe. Po zabiegu ustępują zawroty głowy, duszność, zgaga, ból głowy, brzucha i kręgosłupa, dyskomfort i uczucie ciężkości. Napięcie w macicy znika, a brzuch staje się miękki i plastyczny. Najpoważniejsze urazy to urazy, które dziecko otrzymało podczas rozwoju wewnątrzmacicznego oraz w pierwszych 2-3 latach życia. Dlatego osteopatia z jej delikatnymi technikami jest bardzo ważna na wszystkich etapach ciąży.