Planujesz związać całe swoje życie zawodowe z tym zagadnieniem? Udało Ci się zdobyć tytuł fizjoterapeuty? Nie da się ukryć, że medycyna to generalnie bardzo specyficzna dziedzina. Wbrew temu, co niektórzy sądzą na ten temat, w ramach tej branży należy uczyć się dosłownie przez cały życie. Dlatego nie dziwi, że bardzo popularne są profesjonalne kursy specjalizacyjne dla fizjoterapeutów. Dlaczego warto na nie uczęszczać? Co konkretnie wybrać? Jak wyglądają zajęcia?
Zawsze marzyłeś o tym, aby być fizjoterapeutą? Ten zawód to swego rodzaju misja. W czasie jego wykonywania można pomagać osobom borykającym się na co dzień z rozmaitymi urazami (mniej lub bardziej skomplikowanymi). Nie da się ukryć, że obecnie rywalizacja na rynku jest bardzo duża. Osobom po studiach, czy kursach zależy oczywiście na tym, by mieć pracę. Niektórzy rozpoczynają działalność w 100% na własny rachunek. Spora konkurencja (szczególnie w większych miastach oraz miasteczkach) sprawia, że należy być prawdziwym ekspertem, żeby nie narzekać na brak pracy do wykonywania. M.in. właśnie dlatego nie można bazować wyłącznie na tym, czego dana osoba nauczyła się na studiach albo kursach (w poprzednich latach). Należy być ze wszystkim na bieżąco. Branża medyczna regularnie się rozwija. Wystarczy tylko przypomnieć sobie, jakie metody były efektywne np. kilka lat temu w niektórych działach. Wszystko mocno idzie do przodu. Powstają chociażby coraz to nowsze badania oraz metody. Dzięki temu praca fizjoterapeuty może być efektywniejsza. A jeśli tak się stanie, to dany fachowiec nie będzie narzekał na liczbę Klientów. Osobna kwestia dotyczy zaś zadowolenia z codziennej wykonywanej pracy. Nie ma chyba bowiem większej satysfakcji, jeśli fizjoterapeuta będzie w stanie istotnie pomóc konkretnemu Pacjentowi z jego dolegliwościami. Aby to jednak było możliwe, trzeba posiadać dużo wiedzy i regularnie poszerzać własne kwalifikacje. Właśnie z tego powodu warto uczęszczać na kursy specjalizacyjne dla fizjoterapeutów (i nie tylko). To inwestycja w siebie, która prędzej czy później powinna się zwrócić.
Oferta na tej płaszczyźnie jest bardzo bogata. Na pewno jednak osoby zainteresowane takimi kursami nie mogą decydować się na opcje pierwsze z brzegu. Niektóre kursy nie są prowadzone przez ekspertów z prawdziwego zdarzenia. Takie zajęcia może i mało kosztują, ale nie ma sensu na nie uczęszczać. Inne kursy są prowadzone wyłącznie… online. To także mija się z celem. W końcu w tym zawodzie przede wszystkim liczy się praktyka. Często osoby po kursach online nie są zaś w stanie zastosować zdobytej wiedzy w codziennej pracy. A to jest przecież tutaj kluczowe, prawda? W pierwszej kolejności warto zatem wybierać kursy specjalizacyjne stacjonarne. Nawet jeśli musiałbyś jeździć dość daleko na zajęcia, to i tak warto. Wszak nauczysz się nie tylko teorii, ale przede wszystkim praktyki. Na co jeszcze zwracać uwagę? Na pewno na to, kto będzie przeprowadzał zajęcia. Są na rynku podmioty, które organizują bardzo fachowe kursy dla fizjoterapeutów specjalizacyjne. Wykładają na nich eksperci nie tylko z Polski, ale także z całego świata. Warto wspomnieć o takich personach, jak Pamela Vaill Carter, Elijah M. Freeman, czy Richard Twining itp. Nie da się ukryć, że od takich ekspertów można bardzo dużo się nauczyć… A potem wykorzystać tę wiedzę w praktyce. Przed decyzją o przystąpieniu na kurs, warto dokładnie zapoznać się z jego przebiegiem. Okazuje się, że z takich szkoleń mogą swobodnie skorzystać nie tylko fizjoterapeuci, ale także terapeuci manualni, osteopaci oraz lekarze. Jaka jest tematyka profesjonalnych kursów? Obejmuje ona rozmaite zagadnienia. Takie, jak choćby terapia manualna, terapia tkanek miękkich, czy technik osteopatycznych itd.
Profesjonalne kursy specjalizacyjne (np. dla fizjoterapeutów) są odpowiednio zbalansowane. Wszystko powinno rozpocząć się od dawki niezbędnej teorii. Po to, by zdobyć właściwe fundamenty wiedzy. Bardzo ważne jest to, że eksperci powoli i dokładnie przekazują informacje. Nie ma zatem tak, że instruktorom (z Polski, czy zagranicznym) gdzieś się spieszy. Wiedza teoretyczna musi być zdobyta, by można było przejść dalej. Chodzi o zagadnienia praktyczne. Te są tutaj najważniejsze. Wspominaliśmy o odpowiednim balansie. Jest on niezbędny, aby kursanci rzeczywiście nauczyli się odpowiednich technik, a potem byli w stanie zastosować je w praktyce. Kiedy zajdzie taka potrzeba. Tak np. wygląda kurs dotyczący badań neurologicznych w praktyce fizjoterapeuty. Na samym początku jest podawana teoria. Odnosząca się m.in. do anatomii, fizjologii oraz rozmaitych patologii występujących w obrębie układu nerwowego itp. Następnie można przejść do kolejnych etapów. A jest nim np. lekcja dotycząca podstawowych badań neurologicznych, które pozwalają znaleźć miejsce zaburzenia itp. Warto zatem dokładnie zapoznać się z programem kursów i wybrać takie, które istotnie pozwolą podnieść Ci kwalifikacje. Zwracaj uwagę na liczbę godzin teoretycznych oraz praktycznych. Dopiero na końcu porównuj warunki finansowe.