Kursy w branży fizjoterapii mają szczególne znaczenie. Tylko one mogą nam zagwarantować, że nasza wiedza jest na satysfakcjonującym poziomie i bez większych problemów udzielimy pomocy naszym klientom. Czym jest osteopatia w pediatrii? Jakie są główne cele kursu osteopatii w pediatrii? Dlaczego warto się na niego zdecydować? Jakie informacje możemy zdobyć po jego ukończeniu? W celu uzyskania odpowiedzi na te pytania, serdecznie zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem, który z pewnością rozwieje wszelkie wątpliwości naszych czytelników.
Zanim rozpoczniemy jakiekolwiek dywagacje w zakresie kursu osteopatii w pediatrii, w pierwszej kolejności warto zastanowić się, czym ona tak właściwie jest. Otóż jest to stosunkowo specyficzna dziedzina, która wymaga od nas dużej uwagi, podejścia diagnostycznego i wysokich kwalifikacji w tym zakresie. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że wiedza ta jest niezbędna w procesach rozwojowych dziecka, a także podatności na choroby. Istotną rolę ogrywa także wiedza co do typowych i nietypowych zachowań dziecka. Na tej podstawie możliwe jest bowiem podjęcie ostatecznej decyzji co do wdrożenia danej terapii. Dla kogo jest jednak skierowany kurs osteopatii w pediatrii? Przede wszystkim dla fizjoterapeutów, terapeutów manualnych, osteopatów i rehabilitantów, którzy są zainteresowani usystematyzowaniem i zdobyciem wiedzy w tym zakresie. W trakcie szkolenia wykorzystywane są różnorodne metody terapeutyczne. Z reguły nie przekracza ono kilku dni. Zajęcia często bogate są w różnorodne zajęcia praktyczne. Wykorzystywane są przykładowo techniki powięziowe, BLT, manipulacyjne i cranio-sacralne. Jednym z głównych celów osteopatii w pediatrii jest zdobycie i wypracowanie umiejętności klinicznych w leczeniu zarówno niemowląt, jak i nieco starszych dzieci.
Jakie są główne cele kursu osteopatii w pediatrii?
Wiemy już, czym tak właściwie jest osteopatia w pediatrii, a także na czym polega cały kurs. Warto teraz poznać podstawowe cele takiego szkolenia, które zachęcą nas do skorzystania z takiego rozwiązania. Przede wszystkim kursant zapozna się z podstawowymi zasadami osteopatii i mechanizmów niezależnych. Umożliwia zagłębienie się, w jaki sposób zasady i koncepcje będą stosowane w leczeniu dzieci i niemowląt. W ramach kursu omawiany jest współczesny kontekst osteopatii. Co ciekawe, zasady zostaną opisane w kontekście embriologii o płodowego rozwoju. Szkolenia z reguły są wzbogacane różnorodnymi przykładami w praktyce. Liczne ćwiczenia umożliwiają rozwijanie umiejętności, które będziemy mogli zastosować na swoich pacjentach. Ułatwia to również opanowanie podstawowych technik osteopatycznych. Uczestnicy z pewnością posiądą wiedzę w zakresie prowadzenia terapii układu mięśniowo-szkieletowego, żołądkowo-jelitowego, ośrodkowego układu nerwowego i układu oddechowego w odniesieniu do poszczególnych dolegliwości. Do najczęstszych zaliczyć możemy płacze, kolki, ręcz szyi, odkształcenia głowy, refluks żołądkowo-przełykowe, zapalenie ucha, plagiocefalię. Przed rozpoczęciem modułu kursant otrzymuje materiały- są one niezbędne do tego, aby przygotować się do zajęć.
Nie da się ukryć, że kurs osteopatii w pediatrii cieszy się coraz większą popularnością. Nie jest to jednak nic zaskakującego, bowiem fizjoterapeuci poszukują sposobów na to, aby dokształcić się we własnej dziedzinie. Tego typu kurs niesie ze sobą szereg zalet. Przede wszystkim po ukończeniu kursu uczestnik będzie w stanie ocenić, jakie zjawiska wskazują na obowiązek podjęcia interwencji terapeutycznej. Dowie się, kiedy niemowlę powinno zostać pozostawione w procesie rozwoju, bez ingerencji tego rodzaju medycyny. Kursant będzie w stanie odwracać niefizjologiczne zmiany w ciele noworodka. Bez większych problemów przeprowadzi rozmowę z rodzicami i zinterpretuje ich relację z niemowlęciem. Będzie posługiwać się zapoznanymi technikami, co umożliwi rozwiązanie częstych objawów, do których zaliczyć można zaparcia, trudności z karmieniem, refluks, kolkę, zniekształcenia główki.
Kurs osteopatii w pediatrii składa się z kilku modułów. Są one poukładane w różny sposób, w zależności od osób prowadzących. Z pewnością kursanci posiądą wiedzę na temat skutków ciąży, a także zmian na poziomie psychologicznym, emocjonalnym i fizjologicznym. Fizjoterapeuta zrozumie anatomię czaszki, a także nauczy się rozpoznawać zaburzenia z nią związane. Nabędzie umiejętność palpacji zmiany kształtu w fazie wydechowej i oddechowej. Dodatkowo zyska pewność siebie w zakresie pierwotnego i wtórnego rytmu oddechowego, dynamiki ciśnień w klatce piersiowej. Kursant uzyska informacje w zakresie ortopedii i neurologii. Wiedza przekazywana jest w przystępny sposób, dlatego też nawet początkujący fizjoterapeuci uzyskają wiele informacji na ten temat. Tak więc kurs osteopatii w pediatrii może okazać się doskonałym rozwiązaniem niemalże dla wszystkich.