kursy masaż

Na czym polega technika BLT?

Dodano: 2020-09-24 przez

Osteopatia to dziedzina medycyny bezpośrednio pracująca z ludzkim ciałem, starająca się poprawić (a w większości przypadków przywrócić) jego sprawność. Odpowiednio wyszkoleni w jej obrębie specjaliści posługują się w nich różnorakimi technikami, których wykorzystanie zależne jest nie tylko od dolegliwości, ale i sposobu podejścia do każdej z nich. Jedną z tych najbardziej popularnych jest od dłuższego czasu BLT, kładące nacisk – dosłownie i w przenośni – na więzadła. Co na jej temat powinniśmy wiedzieć i jak przebiegają zabiegi przy jej użyciu? O tym opowiemy w tym wpisie.

Czym tak właściwie jest technika BLT i jak przebiega zabieg z jej wykorzystaniem?

Technika BLT powstała przede wszystkim z myślą o pracy nad uszkodzonymi stawami i więzadłami – to te drugie najczęściej stanowią przyczynę problemu z pierwszymi. Znaczną część pracy w obrębie tej techniki terapeuta wykonuje swoimi własnymi palcami przy jednoczesnym uważnym współpracowaniu z pacjentem. Sama w sobie bazuje ona na autokorekcji więzadeł przy zapewnianiu im odpowiedniego podparcia, właśnie poprzez delikatny i subtelny, acz bardzo istotny dotyk palcami. Terapeuta nie powinien przy nim powodować jakiegokolwiek dyskomfortu i nie może przekraczać wyczutych przez siebie, a narzucanych przez organizm pacjenta granic. Tylko wtedy jest to w stanie przynieść wymagany efekt.

Zabiegi wykorzystujące technikę BLT muszą przebiegać w atmosferze spokoju, empatii (to tę można uznać za najważniejszą) oraz stałej koncentracji. Na pierwszym ich etapie terapeuta musi zbadać wszystko, co mogłoby mu pomóc w jej przeprowadzeniu, a zatem przede wszystkim promień ruchu w stawie. To po tym będzie on mógł wejść w bezpośredni z nim kontakt, dostosowując do tego siłę swojego chwytu, a jednocześnie przejmując funkcję podtrzymującą, którą w ciele pełnią więzadła. Przyniesie to im ulgę i umożliwi regenerację.

Rzeczą najważniejszą jest tutaj wypracowanie tak zwanego punktu zrównoważonego napięcia więzadeł – tuż po tym terapeuta będzie mógł przejść do ostatniej fazy, spoczynkowej, przesuwając punkt podparcia stawu z powrotem do jego „oryginalnej” fizjologicznej pozycji. Tak właściwie jednak to nie on to zrobi – w całej tej technice jest on bowiem stymulantem, a większość roboty wykonują za niego receptory w obrębie tkanki łącznej aparatu ruchu. Jako że mają one ogromny wpływ na autonomiczny układ nerwowy pacjenta, w gabinecie musi panować nastrój spokoju i empatii, a terapeuta musi wykazywać się pewnością siebie i kojącym usposobieniem. masaż leczniczy

Kiedy powinno się sięgnąć po technikę BLT?

Technika BLT jest nieinwazyjna, a z uwagi na jej wymagania co do atmosfery w gabinecie – przyjemna z punktu widzenia pacjenta, również dziecka. Sięga się po nią najczęściej w przypadku:

  • wszelkiego rodzaju urazów stawowych, które mają wpływ na ich ruchomość,
  • dysfunkcjach mięśniowo-powięziowych,
  • bólach głowy i kręgosłupa, których nie da się pozbyć w żaden inny sposób, a które przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu,
  • zastojów limfatycznych oraz lokalnych obrzęków,
  • zastojów naczyniowych,
  • chronicznych bólach miednicy u kobiet.

Jako że technika BLT wykorzystuje wrodzone i naturalne dla ludzkiego ciała mechanizmy naprawcze, sprawdzi się nie tylko w chorobach stawów i więzadeł. Często sięga się po nią również w innych schorzeniach, nierzadko niemających z nimi wiele wspólnego.

Po technikę BLT nie można sięgać chorując na zaawansowaną osteoporozę, zmagając się z silnymi infekcjami oraz mając złamaną kończynę, w obrębie której mają być przeprowadzane działania.

Kim jest specjalista od BLT?

Od lekarza lub fizjoterapeuty podejmującego się zabiegów przy użyciu techniki BLT oczekuje się, niebezpodstawnie, olbrzymiej precyzji – choć bowiem same działania w ich obrębie są subtelne i mało inwazyjne, przy ich przeprowadzaniu łatwo jest popełnić błąd, który może kosztować efektywność całego podejścia. Wymaga to nie tylko czucia i doświadczenia, ale i pewnego rodzaju intuicji oraz dużej wiedzy na temat tego, jak tę intuicję właściwie wykorzystać.

Techniki BLT nie da się nauczyć samodzielnie – a przynajmniej nie w taki sposób, aby umożliwić sobie świadczenie profesjonalnych i skutecznych usług w jej zakresie. Właśnie dlatego coraz częściej organizujemy profesjonalne szkolenia w jej zakresie. Choć ukończenie ich nie jest obligatoryjne, dla pacjenta potrafi być gwarantem sięgania po usługi profesjonalisty, a dla tego ostatniego – czymś, co pozwoli mu zapewniać wyśmienitą jakość świadczonych przez siebie usług i przyciągać do siebie nowych pacjentów, ale też tworzyć atmosferę spokoju i relaksu, tak w tym wszystkim istotną.

Podsumowanie

Technika BLT, z uwagi na połączenie efektywności działania z brakiem jakiejkolwiek inwazyjności, stanowi świetnie rozwiązanie dla osób zmagających się z urazami stawowymi i dysfunkcjami mającymi związek z mięśniami i więzadłami. Świetne, a w dodatku bardzo często wykorzystywane. Prawdą jest, że zapotrzebowanie na wykorzystujących ją specjalistów rośnie z miesiąca na miesiąc. My staramy się pomóc w jego sprostaniu, proponując fizjoterapeutom oraz wszystkim osobom z branż medycznych pracujących w jej obrębie profesjonalne, kompleksowe i bardzo dogłębne szkolenia właśnie w jej zakresie.