kursy terapii manualnej

Terapia nerwowo – mięśniowa – na czym polega?

Dodano: 2021-02-16 przez

Terapia nerwowo – mięśniowa polega na niwelowaniu dolegliwości związanych z niedomaganiami centralnego oraz obwodowego układu nerwowego. Przychodzi z pomocą osobom, które mają problemy z przewodnictwie nerwowym, powoduje uwalnianie uwięźniętych struktur nerwowych.Ten rodzaj terapeutyki jest wskazany przy wielu zaburzeniach czucia, porażeniach spastycznych, neuralgiach.Terapia nerwowo – mięśniowa należy do innowacyjnych metod oddziaływania na układ nerwowy, która jest wykorzystywana zarówno w rehabilitacji neurologicznej, sportowej i ortopedycznej.

Terapia nerwowo – mięśniowa – na czym polega?

To rodzaj terapii oparty na zasadach anatomii funkcjonalnej człowieka i neurofizjologii. We wszystkich mięśniach, stawach, więzadłach znajdują się proprioceptory, które reagują na rozciąganie lub ucisk. Należą do nich obwodowe elementy narządów zmysłów zlokalizowane w mięśniach, więzadłach, torebkach stawowych, w skórze i wskazujące na ich pracę (skurcze mięśni, zmiany pozycji ciała). Za pomocą pewnych manipulacji, działając na te receptory, można stymulować, inicjować i ułatwiać wykonanie dowolnego ruchu.Terapia nerwowo – mięśniowa obejmuje szereg ćwiczeń, które rozciągają bolesne, napięte mięśnie ciała.

W sytuacji, gdy na skutek urazu narządu ruchu powikłania tego urazu, przewlekły ból lub uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego oraz ruch są zaburzone, terapia zakłada ponowne nauczenie się tego ruchu z uwzględnieniem jego funkcjonalności. W terapii wykorzystywane są przede wszystkim naturalne ruchy funkcjonalne, często w postaci określonych zadań ruchowych, co pozwala na uruchomienie większej liczby grup mięśniowych.

Terapia nerwowo – mięśniowa wykorzystuje potencjał zdrowych części ciała do stymulowania ruchu w słabych lub uszkodzonych obszarach narządu ruchu. Oznacza to, że np. odpowiednio uaktywniając zdrową kończynę, jednocześnie stymulowany jest ruch kończyny słabszej, według z góry ustalonego wzorca, co byłoby trudne do osiągnięcia bez odpowiedniej stymulacji. Ponadto ruch można ułatwić poprzez odpowiednią stymulację receptorów aktywujących dla dotyku, równowagi oraz zmysłów, takich jak wzrok i słuch. 

Terapia nerwowo – mięśniowa: zastosowanie

  • Korygowanie różnego rodzaju skolioz i wad postawy (np. leczenie bólu pleców i ramion)
  • Leczenie schorzeń ortopedycznych
  • Wspomaganie leczenia schorzeń nerwowo-mięśniowych.

Główne zalety terapii nerwowo – mięśniowej

Terapia zapewnia leczenie uwięźnięć struktur nerwowych powodując:

  • Szybki wzrost elastyczności
  • Przyspieszenie reakcji mechanizmów nerwowo-mięśniowych (uwalnianie korzeni nerwowych)
  • Rozszerzenie dotychczasowego zakresu ruchu
  • Stymulacja głębokich warstw mięśni
  • Zmniejszenie ryzyka kontuzji stawów lub mięśni podczas kolejnych ćwiczeń.

Terapia manualna nerwowo-mięśniowa

Terapia manualna polega na pracy fizjoterapeuty z ciałem pacjenta, jej celem jest prawidłowe działanie układu mięśniowo-szkieletowego oraz nerwowo-mięśniowego. Manipulacja nerwowo-mięśniowa polega na zastosowaniu odpowiednich procedur mobilizacji stawami obwodowymi oraz kręgosłupa. Jak również wdrożeniu określonych technik terapii manualnej w obrębie tkanek miękkich. Kontakt rąk fizjoterapeuty z ciałem pacjenta jest konieczny, chociaż nie polega na standardowym masażu. W niektórych metodach pacjent aktywnie uczestniczy w terapii wykonując ruchy w określonym kierunku, co utrwala i automatyzuje prawidłowy wzorzec ruchu w ośrodkowym układzie nerwowym.

Terapia poprzedzona jest dokładną diagnozą, dzięki której dobór techniki jest zawsze bezpieczny dla pacjenta. Rezultatem wykonanych manipulacji jest usprawnienie warunków biomechanicznych organizmu, a to z kolei powoduje ograniczenie lub zniwelowanie bólu i zwiększenie ekonomiki ruchu. Z terapii nerwowo – mięśniowej bardzo często korzystają sportowcy. Dlaczego?Terapia nastawiona jest na optymalizację pracy mięśni oraz stawów, co znacznie poprawia wydolność ruchową i przyczynia się do osiągania lepszych wyników sportowych.

kursy terapii nerwowo mięśniowej

Jaka jest istota terapii uwięźnięć struktur nerwowych?

Technika terapii to sekwencyjny skurcz i rozluźnienie mięśni. Należy pamiętać, że sukces manipulacji nerwowo-mięśniowej zależy od całkowitego odprężenia: pacjent musi niejako zapomnieć o mechanice wykonywania najprostszych ruchów, które powodują ból. Wykwalifikowany specjalista identyfikuje słabe elementy mięśniowe i stawowe oraz opracuje program terapii. Podczas zajęć indywidualnych fizjoterapeuta ustawi amplitudę i trajektorię ruchu, ponownie nauczy wykonywania prostych i złożonych ćwiczeń.Takie manipulacje mają nie tylko korzystny wpływ na układ mięśniowy, ale także stymulują obszary mózgu odpowiedzialne za koordynację i mechanikę ruchów.Terapia ma na celu przywrócenie zdrowia: znormalizowanie pracy układu nerwowego, poprawę koordynacji, przywrócenie ruchomości kończyn, napięcia mięśni.

Kiedy stosuje się terapię nerwowo – mięśniową?

Podczas manipulacji nerwowo-mięśniowej fizjoterapeuta może zdiagnozować, co, gdzie i jak trzeba poddać terapii, aby pomóc pacjentowi w jego aktualnych problemach. Wszystko na podstawie informacji wysyłanych z układu nerwowego. Dzięki zastosowaniu terapii fizjoterapeuta leczy uwięźnięcia nerwów objawiające się np. bólem kończyny górnej. Pracuje na mięśniach kręgosłupa szyjnego, obojczyka, mięśnia piersiowego. A także niweluje zespoły zakleszczeń na nerwach pachowych, obojczykowych, piersiowych, łokciowych. Fizjoterapeuta znając wszystkie funkcje mechaniczne nerwów, potrafi znaleźć odpowiednie podejść do pracy z tkanką nerwową. Zadaniem, jakie spełnia terapia jest oddziaływanie na układ nerwowy pacjenta, czyli tkankę nerwową a także narządy, organy wewnętrzne i mięśnie. Metoda manipulacji nerwowo-mięśniowej pomaga sportowcom w leczeniu urazów stawów, rehabilitacji po zerwaniu więzadła a także w wielu niedomaganiach ruchowych będących następstwem zaburzeń neurologicznych.