BLT - Balanced Ligamentous Tension

Małgorzata Naumiuk D.O.

A.T. Still, twórca osteopatii, prawdopodobnie jako pierwszy opisał postępowanie, które następnie zostało określone „równoważenie napięć więzadłowych”, czyli BLT (Balanced Ligamentous Tension). Dalsze badania i rozważania nad BLT prowadził Williama Garnera Sutherlanda, który jako pierwszy rozwinął osteopatię w polu czaszkowym.

 

Palce są myślącymi, czującymi i widzącymi narzędziami, którymi my kierujemy. Wyczuwanie i obserwowanie tkanki podczas ruchu jest sztuką, która nazywa się techniką osteopatyczną” (A.T.Still). Sutherland mawiał „Pozwól fizjologicznej funkcji ciała wykazać jej własne, nieomylne możliwości, zamiast na ślepo oddziaływać siłą zewnętrzną”.

 

Według fizjologi, anatomii i biomechaniki stabilność każdego stawu zapewniona jest przez aparat więzadłowo-torebkowy, który w fizjologicznych warunkach znajduje się w stanie wzajemnego zrównoważenia. Oznacza to, że w trakcie ruchu pewne więzadła ulegają naprężeniu, podczas gdy inne są rozluźnione, co gwarantuje odpowiednią amplitudę ruchu i zabezpieczenie stawu. W sytuacji urazu dochodzi do nadwyrężenia więzadeł i zaburzenia równowagi pomiędzy nimi. Część włókien zostaje gwałtownie rozciągnięta, a inne skompresowane. Same więzadła nie posiadają wystarczającej ilości elementów aktywnie kurczliwych, aby powrócić do swojego pierwotnego stanu. Są jednakże zaopatrzone w liczne receptory, które przesyłają informacje do mięśni, nakazując im wykonanie skurczu ochraniającego uszkodzony staw. W ten sposób dysfunkcyjne więzadło staje się przyczyną trwałego skurczu aktywnych struktur stabilizujących staw i potrafi utrzymać się długo po wystąpieniu urazu.

Dla przywrócenia pełnej ruchomości w stawie, a co za tym idzie dla zniesienia dysfunkcji, praca powinna być skupiona na aparacie więzadłowym. Po przywróceniu jego równowagi dochodzi do natychmiastowego odzyskania ruchomości i funkcjonalności stawu poprzez odbarczenie receptorów i wpływ odruchowy na pozostałe struktury. W tym celu wykonywana jest technika równoważenia napięć więzadłowych.
BLT możemy wykorzystać do pracy z dysfunkcjami ostrymi jak i przewlekłymi. Łączy on w sobie elementy pracy bezpośredniej i pośredniej. Sama technika jest bardzo delikatna i subtelna, nie wymaga zastosowania siły oraz może być wykonany na każdym stawie.

BLT to bezpieczne, skuteczne podejście do wszystkich struktur ciała, odnoszące się do ich integralności strukturalnej, ich składników płynnych, a także ich uneurwienia. Wykonanie technik jest często powolne i celowe.

Technika BLT, mimo, że jest adresowana głównie do pracy z więzadłami, obejmuje całą tkankę łączną oraz organizm w całym globalnym ujęciu. Techniki te wykorzystują wrodzone i naturalne mechanizmy naprawcze, rytm oddechowy, krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego, limfatycznego i krążeniowego.

Podczas tego kursu powtórzymy i ponownie zaznajomimy się z anatomią każdej struktury, nad którą pracujemy. Począwszy od stawów obwodowych i przechodząc do stawów kręgosłupa i klatki piersiowej, miednicy i poprzecznych struktur przeponowych.

Wcześniejsza wiedza na temat pracy czaszkowej jest korzystna, ale nie niezbędna.

Zbadamy stawy obwodowe i błony organizmu w pierwszej części kursu, obok fizjologicznych podstaw technik i anatomii.

W drugiej części kursu przyjrzymy się normalizacji tkanek wokół kręgosłupa i klatki piersiowej, poprzecznych przepon i miednicy.

Technikę BLT wykorzystamy w urazach stawowych i dysfunkcjach mięśniowo-powięziowych, chronicznych zespołach bólowych, problemach kobiecych związanych z dnem miednicy, zastojach limfatycznych i lokalnych obrzęków, bólach głowy oraz kręgosłupa. Balansując napięcia więzadłowe możemy wpłynąć na zmniejszenie zastojów naczyniowych i obrzęków, zwiększenie krążenia płynu stawowego i rozluźnienie napięcia torebkowego i więzadłowego,  a także na funkcjonowanie napięć stawowych.
BLT doskonale sprawdza się w pracy z dziećmi., gdzie efekty widać niemalże natychmiastowo.

Szkolenie przeznaczone jest dla fizjoterapeutów, terapeutów manualnych, osteopatów i studentów tych kierunków

Instruktor

Małgorzata Naumiuk D.O.

Dyplomowany Osteopata z ponad 10letnim doświadczeniem. Współpracuje z Still Academy of Osteopathy od początku istnienia akademii.

czytaj więcej

Cena

2100zł
 

Terminy

V edycja

  • 19-22.06.2023r.

Miejsce

FizjoSystem-Szkolenia

ul. Wita Stwosza 32/1

02-661, Warszawa

 

    Zapisz się na kurs: