BLT - Balanced Ligamentous Tension

Małgorzata Naumiuk D.O.

czyli „zrównoważone napięcia więzadłowe” to metoda pracy wykorzystująca naturalne zdolności ciała do samoregulacji i naprawy.

Metoda została opracowana przez Williama Garnera Sutherlanda zgodnie ze wskazówkami twórcy osteopatii, samego Andrew Tylora Stilla.

Według fizjologii, anatomii i biomechaniki stabilność każdego stawu zapewniona jest przez aparat więzadłowo-torebkowy, który w fizjologicznych warunkach znajduje się w stanie wzajemnego zrównoważenia. Oznacza to, że w trakcie ruchu pewne więzadła ulegają naprężeniu, podczas gdy inne są rozluźnione, co gwarantuje odpowiednią amplitudę ruchu i zabezpieczenie stawu. W sytuacji urazu dochodzi do nadwyrężenia więzadeł i zaburzenia równowagi pomiędzy nimi. Część włókien zostaje gwałtownie rozciągnięta, a inne zostają skrócone. Same więzadła nie posiadają wystarczającej ilości elementów aktywnie kurczliwych, aby powrócić do swojego pierwotnego stanu. Są jednak zaopatrzone w liczne receptory, które przesyłają informacje do mięśni, nakazując im wykonanie skurczu ochraniającego uszkodzony staw. W ten sposób dysfunkcyjne więzadło staje się przyczyną trwałego napięcia aktywnych struktur stabilizujących staw i potrafi utrzymać się długo po wystąpieniu urazu.

Dla przywrócenia pełnej ruchomości w stawie, a co za tym idzie dla zniesienia dysfunkcji, praca powinna być skupiona na aparacie więzadłowym. Po przywróceniu jego równowagi dochodzi do natychmiastowego odzyskania ruchomości i funkcjonalności stawu poprzez zaprzestanie stymulacji receptorów i wpływ odruchowy na pozostałe struktury. W tym celu wykonywana jest metoda równoważenia napięć więzadłowych.

BLT możemy wykorzystać do pracy z dysfunkcjami ostrymi jak i przewlekłymi. Jest metodą pracy wpisującą się w zakres technik funkcjonalnych, pośrednich, choć momentami znajdujemy od tej reguły odstępstwa. Sama technika jest bardzo delikatna i subtelna, nie wymaga zastosowania siły oraz może być wykonany na każdym stawie.

BLT to bezpieczne, skuteczne podejście do wszystkich struktur ciała, odnoszące się do ich integralności strukturalnej, ich składników płynowych, a także ich unerwienia. Techniki są wykonywane bezboleśnie, zgodnie z kierunkiem wskazanym przez tkanki i wymagają wielkiej precyzji.

Technika BLT, mimo, że jest adresowana głównie do pracy z więzadłami, obejmuje całą tkankę łączną oraz organizm w całym globalnym ujęciu. Techniki te wykorzystują wrodzone i naturalne mechanizmy naprawcze, rytm oddechowy, krążenie płynu mózgowo-rdzeniowego, limfatycznego i krążeniowego.

Podczas tego kursu powtórzymy i ponownie zaznajomimy się z anatomią każdej struktury, nad którą pracujemy. Począwszy od stawów obwodowych i przechodząc do stawów kręgosłupa i klatki piersiowej, miednicy, a także wybranych struktur powięziowych oraz przepony.

Kurs nie obejmuje pracy z czaszką, chociaż znajomość terapii czaszkowej będzie wielkim ułatwieniem.

Technikę BLT można wykorzystać praktycznie u każdego, gdyż podążając za kierunkiem wskazanym przez tkanki nie ryzykujemy ich uszkodzenia:

- w urazach stawowych

- dysfunkcjach mięśniowo-powięziowych

- przewlekłych zespołach bólowych

- problemach kobiecych związanych z dnem miednicy

- zastojach limfatycznych i lokalnych obrzęków

- bólach głowy oraz kręgosłupa.

Balansując napięcia więzadłowe możemy wpłynąć na zmniejszenie zastojów naczyniowych i obrzęków, zwiększenie krążenia płynu stawowego i rozluźnienie napięcia torebkowego i więzadłowego,  a także na funkcjonowanie napięć stawowych.
BLT doskonale sprawdza się również w pracy z dziećmi.

Szkolenie przeznaczone jest dla fizjoterapeutów, terapeutów manualnych, osteopatów i studentów tych kierunków

Instruktor

Małgorzata Naumiuk D.O.

Dyplomowany Osteopata z ponad 10letnim doświadczeniem. Współpracuje z Still Academy of Osteopathy od początku istnienia akademii.

czytaj więcej

Cena:

1900zł
 

Terminy

VI edycja

  • 22-24.03.2024r.

Miejsce

FizjoSystem-Szkolenia

ul. Wita Stwosza 32/1

02-661, Warszawa

 

    Zapisz się na kurs: