Fluids: osteopathic concepts, presentations of dysfunction and treatments

Richard Twining D.O.

Na szkoleniu zostaną poruszone zagadnienia:

  • płynna kompozycja ciała - krew, limfa, płyn surowiczy; płyny trawienne, pozakomórkowe, wewnątrzkomórkowe
  • koncepcja płynowego podejścia do zdrowia i dysfunkcji, zarówno powierzchowne, jak i głębokie. Symptomatyczne prezentacje
  • przepływy płynu i mechanizmy ruchu płynu, w szczególności przepona oddechowa, jako pompa płynowa. Mechanika płynów naczyniowych
  • przeciwwskazania do leczenia
  • najbardziej znaczące ograniczenia w głębokich cyrkulacjach; ocena, podejścia do leczenia i techniki manipulacji
  • biomechanika i ocena powierzchownego układu naczyniowego. Podejścia terapeutyczne i techniki manipulacji.

 

Plan kursu

  • Władza tętnicy jest nadrzędna”. Płyny i skład całego ciała: przepływ szybki i wolny. Krew, limfa; płyn surowiczy, mózgowo-rdzeniowy, trawienny, zewnątrzkomórkowy, wewnątrzkomórkowy

 

  • Mechanika płynów. Dynamika i mobilność układów płynowych. Tętnice elastyczne i mięśniowe.

 

  • Przepona oddechowa jako główny napęd krążenia powrotnego płynów. Gradienty ciśnienia w ciele. Model oddechowo-krążeniowy osteopatii i przepony główne: oddechowa, przepona górnego otworu klatki piersiowej i przepona miednicy.

 

  • Mechanizm mimowolny (IVM) i układ limfatyczny. Dynamika płynów układu limfatycznego. Przepona otworu górnego klatki piersiowej i przepona miednicy odgrywają rolę w krążeniu płynów. Podejścia terapeutyczne Podejścia w aspekcie układu nerwowego, naczyniowego i mięśniowo-powięziowego oraz leczenie przepony oddechowej, górnego otworu klatki piersiowej i przepony miednicy. Znaczenie funkcji błon surowiczych w wydolności oddechowej przepony.

  • Wielkie naczynia w osierdziu, biomechaniczne kontinuum łuku aorty oraz kontinuum naczyń powierzchownych górnej części ciała i szyi: badanie palpacyjne, ocena i leczenie (bezpośrednie i pośrednie) wielkich naczyń w osierdziu, łuku aorty, tętnicy podobojczykowo-pachowej i ramiennej; tętnice szyjne i kręgowe. Wskazania i przeciwwskazania do leczenia. Wpływ ograniczeń ruchomości naczyń na ruchomość całkowitą odcinka piersiowego i szyjnego kręgosłupa, barku i szyi.

  • Układ naczyniowy kończyny górnej: badanie palpacyjne, ocena i leczenie tętnic ramiennych, promieniowych i łokciowych (bezpośrednie i pośrednie). Wpływ ograniczeń mobilności na ruchomość całkowitą łokcia i nadgarstka.

  • Naczynia trzewne brzucha; badanie palpacyjne, ocena i leczenie (bezpośrednie i pośrednie) naczyń: trzewnych, krezkowych górnych i krezkowych dolnych. Znaczenie wątroby w funkcjonowaniu i dysfunkcji krążenia płynów. Korzenie krezki jako punkty restrykcyjne. Leczenie naczyniowe w podejściu do wątroby i krezki.

  • Badanie palpacyjne i leczenie żyły głównej dolnej w wątrobie, tętnicy biodrowej wspólnej oraz tętnic biodrowych zewnętrznych i wewnętrznych. Palpacja, ocena i leczenie tętnicy śledzionowej i wątrobowej (bezpośrednie i pośrednie). Leczenie żyły wrotnej (pośrednie). Leczenie naczyń nerkowych (bezpośrednie). Znaczenie lewej żyły nerkowej dla optymalnej funkcji narządów płciowych a zależność z tętnicą krezkową górną.

  • Krążenie żołądka i znaczenie dla procesów trawiennych poprzez humoralny układ kontroli. Płyny żołądkowe. Płyny trzustkowe a zapalenie trzustki. Metody leczenia i terapii

  • Głębokie unaczynienie i zespolenia miednicy. Ocena i leczenie naczyń powierzchownych narządów płciowych - naczyń sromowych wewnętrznych i zewnętrznych. Równoważenie tętnic biodrowych wewnętrznych, tętnic sromowych wewnętrznych oraz tętnic biodrowych zewnętrznych i tętnic udowych. Kanał pachwinowy i tętnica jąder.

  • Naczynia kończyn dolnych; ocena palpacyjna i leczenie (bezpośrednie i pośrednie) tętnic udowych i odpiszczelowych, kanału przywodzicieli / rozworu, naczyń podkolanowych i tętnicy piszczelowej przedniej. Wpływ ograniczeń ruchomości naczyń na ruchomość całkowitą (stawową) stawu biodrowego i kolanowego

Szkolenie adresowane jest dla osteopatów, fizjoterapeutów, terapeutów manualnych i lekarzy
Kurs będzie prowadzony w języku angielskim z konsekutywnym tłumaczeniem na język polski.

Instruktor

Richard Twining D.O.

Ukończył ESO oraz Walijski Uniwersytet , uzyskując dyplom Osteopatii wyższej uczelni, otrzymując Dyplom Osteopatii ESO oraz Uniwersytetu Greenwich.

czytaj więcej

Cena

2600zł
cena za całość szkolenia

Terminy

IV edycja:

  • termin podamy wkrótce

Miejsce:

FizjoSystem-Szkolenia

Warszawa,

ul. Wita Stwosza 32 lok. 1

    Zapisz się na kurs: